Autor Tema: Arcgis i koordinatni sistemi?  (Posjeta: 10106 )

Offline perun

• Novi član
  • *
Arcgis i koordinatni sistemi?
« : Studeni 05, 2008, 07:46:06 poslijepodne »
Pozdrav
Imam problem, nije mi jasno kako u arcgisu prikazati podatke iz dva različita koordinatna sistema, te kako pretvarati iz jedan u drugi koordinatni sistem.
Pitaje sam vec poslao jednoj kolegici koja za koju sam pretpostavlja da zna to, ali ona mi trenutno ne može pomoći. Pitanje s primjerom sam sastavio u obliku ppt prezentacije, pa ga možete pogledati i možda pomoći.
http://rapidshare.com/files/160951770/koordinate.ppt.html

zahvaljurem unaprijed

Offline Besim

• Mlađi član
  • **
Odg: Arcgis i koordinatni sistemi?
« Odgovori #1 : Studeni 06, 2008, 08:47:04 prijepodne »
Ja to isto nikada nisam skontao u ArcView.
Ali, u MapInfu nisam morao ni kontati, sve radi samo. Ja ima podatke o citavoj BiH u sve tri nase zone i u obadvije WGS84 zone i MapInfo mi sve sam otvara kako treba. dio podataka je uradjen u WinGISu, dio u AutoCADu, nove stvari sam radio u MapInfo, ove u WGS84 sam dobio u ArcView formatu, a neprostorne podatake imam u SQL Serveru. I sve vidim odjedanput.

Ja sam radio u raznim GIS softverima i ovakva jednostavnost i funkcionalnost kao u MapInfo nema nigdje.

Ja ti savjetujem da kupis MapInfo, ustedices samo na odrzavanju ArcViewa, a iznenadices se koliko je jednostavnije i koliko ce ti zivot biti jednostavniji.

Offline perun

• Novi član
  • *
« Odgovori #2 : Studeni 07, 2008, 01:43:39 poslijepodne »
Zahvaljujem na prijedlogu ali ipak bi htio to napraviti u arcmapu, budući da sam sad prvi put čuo za taj software.

Evo ja sam oshvatio da to ovakotreba napraviti:
-Treba napraviti Custon Geographic Transformation
-Tu je problem, jer se ovdje treba birati metoda, ja sam probao sa "position vector" i "coordinate frame" jer kod tih metoda imam parametre koje sam nasa na netu za pretvaranje u gps-u (7 parametarskla transformacija)
paramaeri:
dx 468.840
dy 122.377
dz 508.058
rx -4.965920
ry -4.78267
rz 10.88447
k 7.728 ppm
-nakon toga treba sotične podatke pretvoriti iz wgs84 u gk5 naprdbom Project. Kod te naredbe odaberem podatke koje treba transformirati, u koji sustav (u mom primjeru gk5), te koju metoda "geografic transformation" koristit (odaberem onu koju sam maloprije naoravio - 7 parametarsku)

I opet mi ne dodje dobro, u cemu griješim? Krivi parametri? Kriva metoda?

Offline geoservis

• Novi član
  • *
    • geoservis
« Odgovori #3 : Studeni 26, 2008, 02:48:54 poslijepodne »
Ja sam imao slicnih problema, pa sam nasao alternativno resenje.
1. Prvo se odlucis koji zelis koord sistem. WGS84 ili DKS? Npr zelis sve u dks.
2. Za podatke u DKS ne treba nikakva transformacija.
3. Podaci koji su u WGS-u konvertujes pomocu besplatnog programa cs2cs u DKS sistem
4. Ubacis i jedne i druge i poklapa se

pored proj i gdal biblioteke resava se problem transformacije i rastera i vektora, pored toga ni jedan program ne radi tako brzo transformaciju. Ja sam ih implementirao u web-gis i radi transformaciju u letu

PS ArcGIS ima definisane datume, ali nisam nasao gde moze da se kreira sopstveni, probao sam da definisem u prj fajlu sa WKT, ali bez uspeha. Evo jedan link sa tvojom problematikom, mozda pomogne
http://forums.esri.com/Thread.asp?c=93&f=984&t=266191
« Zadnja izmjena: Studeni 26, 2008, 02:55:36 poslijepodne geoservis »