Autor Tema: Prebacivanje podataka sa GPS-a u MapInfo  (Posjeta: 6415 )

Offline drpopovi

• Novi član
  • *
Prebacivanje podataka sa GPS-a u MapInfo
« : Kolovoz 13, 2008, 12:08:05 prijepodne »
Pozdrav!

Čitajući skoro pa sve vaše postove skužio sam da bi mi ovdje netko mogao dati konkretan odgovor na moja pitanja jer sam zapeo malo u traženju odgovora na webu. Prvo da kažem da sam njub u ovom području i da se tek počinjem baviti GPS-om i GIS-ovima pa ako i bude rješenja molim vas da budu što jednostavnija  :). Pa da počnem! Postoji li način da prebacim podatke sa gps u MapInfo? Konkretno,  da li je moguće da neki alat recimo iz Mapinfa automatski pročita te podatke i iscrta na karti rutu koja je do sad pređena tako da npr znam gdje sam sve do sada bio? i još jedno možda glupo pitanje. Pokušavao sam otvoriti kartu koja se nalazi na SD kartici i koja je .img file u MapInfu i ne uspjevam jer kako MapInfo kaže: "raster engine was enable to recognize image file format".

Unaprijed zahvaljuem na odgovorima ako ih bude :)

Offline Faruk

• Opći Moderator
  • Novi član
    • http://www.gauss.ba
Odg: Prebacivanje podataka sa GPS-a u MapInfo
« Odgovori #1 : Kolovoz 13, 2008, 10:56:01 poslijepodne »
Navedeni *.img file format je zasticeni format Magellan firme za vektorske karte za njihove gps uredjaje. Ne postoji jednostavan nacin za njegovo otvaranje. Pogotovo ne direktno iz MapInfo-a ili bilo kojeg drugog GIS software-a. Necu rec da je ne moguce ali za otvaranje isith potrebno je dosta znanja, slobodnog vremena i volje a u krajnjem slucaju format je zasticen tako da je to i ne legalno raditi :)

Dalje sto se tice ruta koliko je meni poznato ne postoji niti jedan takav alat u MI koji ce direktno sa gps-a procitati. Postoji alat koji moze u realnom vremenu iscrtavat putanju kada je gps spojen na laptop pa oba uredjaja nosimo sa sobom tj krecemo se. A za prikazivanje rute potrebno je izvrsiti konverziju rute u neki od formata koje MI moze procitati (vjerovatno MIF ili SHP) pomocu nekog treceg programa pa tek onda prikazati u MI.

Nadam se da ovo kolko toliko pomaze.
« Zadnja izmjena: Kolovoz 14, 2008, 07:13:07 prijepodne Faruk »

Offline drpopovi

• Novi član
  • *
« Odgovori #2 : Kolovoz 14, 2008, 11:28:31 prijepodne »
Hvala na informacijama, vidim da sam se previše uvalio :-\ . Samo što se tiče tog *.img formata on se odnosi na magellan, a ja imam garmina. Mislim vjerojatno nema nikakve veze ali procedura otvaranja je sigurno ista? :)

Offline Faruk

• Opći Moderator
  • Novi član
    • http://www.gauss.ba
« Odgovori #3 : Kolovoz 18, 2008, 08:51:55 prijepodne »
Koliko je meni poznato za garmina je malo lakse s obzirom da format nije toliko komplikovan. Opet ne moze direktno u MapInfo ali postoji niz alata koji se placaju da se konvertuje u MIF pa je moguce otvoriti u MapInfo ali opet potrebno je odredjeni nivo znanja da to sve bude uspjesno.

Offline asterix

• Novi član
  • *
« Odgovori #4 : Studeni 05, 2009, 12:00:56 poslijepodne »
postoji nacin za prebacivanje img file-ova u shp
prvo je potrebno konvertovati img u polish file pa iz polisha u shp
meni je to uspjelo