Autor Tema: DKS 2008  (Posjeta: 5730 )

Offline Faruk

• Opći Moderator
  • Novi član
    • http://www.gauss.ba
DKS 2008
« : Srpanj 11, 2008, 02:41:39 poslijepodne »
Na osnovu dodatnih mjerenja Gauss je izvrsio poboljsanje parametara drzavnog koordinatnog sistema u MapInfo aplikaciji. Svim korisnicima MapInfo-a 9 i 9.5 preporucujemo instalaciju navedenog poboljsanja. File je dostupan na sljedecoj adresi:
DKS 2008

Gauss ce u narednom periodu vrsiti isporuku navedenog poboljsanja zajedno sa upgradeom za MapInfo 9.5 kao i prevod za isti za korisnike koji imaju placeno godisnje odrzavanje.

VAŠ Gauss Team
« Zadnja izmjena: Srpanj 11, 2008, 02:50:43 poslijepodne Faruk »

Offline spatial

• Novi član
  • *
Odg: DKS 2008
« Odgovori #1 : Veljača 12, 2010, 09:13:02 prijepodne »
Na žalost, taj link nije aktivan.
I ja se slažem s tim da podaci koji dolaze uz MapInfo nisu tačni, kao ni oni podaci koje večina korisnika GIS aplikacija koriste za projekcije, odnosno transformacije (Balkans, zone 5 i 6). Za projekcije se to i može tolerisati, ali za transformacije nikako, jer su odstupanja prevelika (čak i do 300 m na kartama 1:25000). Zato sam unio podatke GPS snimanja BiH kojima raspolažem i sam proračunao 7 parametara i rezultati transformacija su zaista neuporedivo tačniji od svega što sam ranije koristio (npr. transformacija WGS -> DKS i obratno).
Zanima me da li postoje zvanični parametri na nivou države i koji su to?

Offline cosmo_geo

• Novi član
  • *
Odg: DKS 2008
« Odgovori #2 : Ožujak 05, 2010, 08:49:53 poslijepodne »
Ne postoje zvanicni transformacijski parametri izmedju WGS84 (ili ETRS89) i naseg drzavnog koordinatnog sistema. I da postoje, oni ne bi bili dobri za mjerenja vece tacnosti. Zbog toga se transformacijski parametri racunaju lokalno (za manja podrucja). Na taj nacin se povecava tacnost transformacijskih parametara.