Autor Tema: DEM  (Posjeta: 7798 )

Offline Besim

• Mlađi član
  • **
DEM
« : Veljača 11, 2008, 03:48:25 poslijepodne »
moze li mi neko reci razliku izmedju DEM, DTM i DSM? gdje se kod nas moze kupiti ovako nesto, koje tacnosti i po kojoj cijeni?

Offline MiroMan

• Mlađi član
  • **
Odg: DEM
« Odgovori #1 : Veljača 11, 2008, 03:51:33 poslijepodne »
mislim da je to sve isto: Digitalni Model Terena.

Offline Almir Karabegovic

• Mlađi član
  • **
  • Lokacija je bitna
    • Gauss - GeoInformacioni Sistemi
« Odgovori #2 : Veljača 11, 2008, 04:10:16 poslijepodne »
DEM (Digital Elevation Model) je opcenit pojam digitalnog 3D modela visina i postoje dvije vrste DSM i DTM.

DSM (Digital surface model) je digitalni povrsinski model, odnosno topografski model Zemljine površine koji ukljucuje, objekte, vegetaciju, puteve i prirodnu povrsinu terena.

DTM (Digital terrain model) je digitalni model terena cisti model terena Zemlje bez vegetacije, objekata i drugih ljudskih tvorevina. Prakticno, to je ocisceni DSM. Kod nas ce cesto koristi i termin DMR (Digitalni Model Reljefa).

Gauss posjeduje DSM model BiH, a dostupan je i zaostatak Balkana, tacnosti 30 i 90 metara. Dobijen je koristenjem satelitske radarske interferometrije. Ovaj model se moze procistititi i u DTM.

Takodje, Gauss nudi i DTM, kreiran na osnovu izolinija sa topografskih karti razmjere 1:25000.

Za cijene posaljite upit na info@gauss.ba sa navedenim podrucjem koje vas interesuje. Napominjem, da je dio ovih podataka besplatan za akadeske korisnike u sklopu "Gaussove politike prema akademskim korisnicima" za koje je vecina usluga (podaci krupnijih razmjera, obuka, podrska, manuali i sl.) besplatna.

LP

Offline Besim

• Mlađi član
  • **
« Odgovori #3 : Veljača 11, 2008, 04:12:34 poslijepodne »
Vau, ovo je bilo stvarno bzo.  ja sam bi jos uvijek logovan i dobio sam odgovor.
nisam jos stigao ni da ga svarim ali se zahvaljujem na brzom odgovoru
jeli ima neki dokument o ovoj gaussovoj politici

Offline Boki

• Novi član
  • *
« Odgovori #4 : Lipanj 26, 2008, 04:12:46 poslijepodne »
Pozdrav.Potrebna mi literatura za Digitalne modele terena.Ako neko moze neka mi javi gdje mogu da nadjem nesto.Hvala.

Offline cosmo_geo

• Novi član
  • *
« Odgovori #5 : Studeni 12, 2010, 01:49:27 poslijepodne »
na internetu  ;D