Anketa

Kako ocjenjujete novi forum?

Loš
1 (6.3%)
Nako
3 (18.8%)
Dobar
3 (18.8%)
Vrlo dobar
4 (25%)
Super
5 (31.3%)

Ukupno Glasova: 16

Autor Tema: Novi GIS/GPS forum  (Posjeta: 14194 )

Offline Admin

• Administrator
  • Novi član
    • http://www.gis.ba
Novi GIS/GPS forum
« : Listopad 17, 2007, 02:30:19 poslijepodne »
Da vidimo kako vam se svidja novi forum?! :)

Offline Faruk

• Opći Moderator
  • Novi član
    • http://www.gauss.ba
Odg: Novi GIS/GPS forum
« Odgovori #1 : Studeni 02, 2007, 08:23:41 poslijepodne »
admine ;D ja sam za centriranje ovog foruma na ekranu :D .
S time bi forum dobio ocjenu 5 :D .

Hocemol i o tome glasat:)?

Sta misle drugi?

Offline Duska

• Novi član
  • *
« Odgovori #2 : Prosinac 07, 2007, 02:22:56 poslijepodne »
Cao!
Mene zanima link ukoliko ko zna gde se moze skinuti MapInfo verzija 7 ili 7.5 ili sl. Please ako ko zna neka mi posalje link.
Pozdrav

Offline Sinisa

• Novi član
  • *
« Odgovori #3 : Prosinac 10, 2007, 07:40:35 poslijepodne »
Pozdrav,
evo jedno pocetnicko pitanje na koje bi mi zbilja pomoc dobrodosla...vezano je za odabir GPS uredjaja....
Potreban mi je rucni GPS uredjaj s tocnoscu/odstupanjem max 1-3m....karte mi ne trebaju vec cisto da mogu izvuci(npr. u txt formatu) dovoljno precizno geografsku duzinu i sirinu....i da ima mogucnost upisivanja makar 500 waypointa. Da li uopce tako nesto postoji ili su svi ti rucni uredjaji u prosjeku na 10m pogreske(i vise u praksi)....

Unaprijed hvala na odgovoru..

Offline Admin

• Administrator
  • Novi član
« Odgovori #4 : Prosinac 11, 2007, 08:41:09 prijepodne »
Ja bi Vam preporučio da nazovete 035 255 131 i tražite gosp. Ahmeda koji će vam moći reći i više od informacija  :)

Offline ESPERANTIN

• Novi član
  • *
« Odgovori #5 : Kolovoz 11, 2008, 11:03:06 poslijepodne »
Cao!
Mene zanima link ukoliko ko zna gde se moze skinuti MapInfo verzija 7 ili 7.5 ili sl. Please ako ko zna neka mi posalje link.
Pozdrav
imam ti ja mapinfo 5 i 7 na cd-u knjigu map infa na engleskom 600 stranica
digitalizovane karte bih 1>25000 esperantin@yahoo.com

MOD EDIT: Mala slova
« Zadnja izmjena: Kolovoz 13, 2008, 11:14:53 poslijepodne Faruk »

Offline ESPERANTIN

• Novi član
  • *
« Odgovori #6 : Kolovoz 11, 2008, 11:18:46 poslijepodne »
Pozdrav,
evo jedno pocetnicko pitanje na koje bi mi zbilja pomoc dobrodosla...vezano je za odabir GPS uredjaja....
Potreban mi je rucni GPS uredjaj s tocnoscu/odstupanjem max 1-3m....karte mi ne trebaju vec cisto da mogu izvuci(npr. u txt formatu) dovoljno precizno geografsku duzinu i sirinu....i da ima mogucnost upisivanja makar 500 waypointa. Da li uopce tako nesto postoji ili su svi ti rucni uredjaji u prosjeku na 10m pogreske(i vise u praksi)....

zastarjeva gps američki sistem jer nema tačnu preciznost gps tolerancije od 3 do 15 metara zbog malog broja stelita sada evropljani prave novi sistem od 29 stelita govore da æe biti taæan do 1 metra .tek su lansirali u orbitu 2 to je u sklopu evropske unije pa se evropske zemlje nadmeæu gdje æe biti sjedi©te centra  u ©panji ili njemaækoj. bosna je daleko od toga jo© uvjek u  praistoriskoj zemlji
nekada davno kada su slikali iz aviona snimke 1960 do 1970 god. te karte kad ubaci© u program npr autocad 2d debljina linije je 5 metara hahaha...
a na©i polupismeni geodeti ti tra®e 100km za katastersku kartu ispod ruke

MOD EDIT: Mala slova
« Zadnja izmjena: Kolovoz 14, 2008, 07:15:40 prijepodne admin »

Offline Ahmed Vilic

• Novi član
  • *
    • http://www.gauss.ba
« Odgovori #7 : Listopad 20, 2008, 08:42:08 prijepodne »
Pozdrav,

Pozdrav,
Rucni uredjaji sa tacnosti 3-5 m sa specifikacijam koje ste nabrojali su iz Magellan Triton serija. Svi uredjaji iz ove serije imaju mogucnost snimanje u .csv (tekstualni format) ili univerzalni GPS format .gpx. Uz uredjaje dobijate i Ventage point softver koji vam sluzi za komunikaciju izmedju GPS i PC, kao i za pripremanje tacaka obradu podataka i vrsenje sinhronizacije izmedju snimljenih GPS podataka i pripremljenih tacaka na PC. Tacnost u odnosu na klasnicni GPS sistem je povecana na ispod 10 m jer uredjaji koriste i korekcione WAAS satelite da dodatnu popravku tacnosti. Trenutno najprodavaniji su Trition 400 i Triton 2000. Triton 2000 posjeduje veliki ekran osjetljiv na dodir, elektronski kompas, baraometar, termometar, digitalnu kameru 2 Megapiksela i mogućnost snimanja i reproducije zvuka. Triton 400 je nesto manjih dimenzija. Softveri za oba uredjaja su prevedeni na nas jezik i imaju mogucnost citanja koordinata u Drzavnom koordinatnom sistemu (Zona 5 i 6).

Broj satelita iznad nase zemlje je obicno uvjek veci od 5 (u pojedinim dijelovi dana cak je i 12), otezavajuca oklonst za prijem satelitskog signala je reljef nase zemlje, ali prednost je sto se imamo dobar geografski polozaj tako da ukoliko imamo cisto nebo kvaliteta signala odlican i broj satelita je veliki.
« Zadnja izmjena: Studeni 12, 2008, 08:33:48 prijepodne Ahmed Vilic »

Offline spatial

• Novi član
  • *
« Odgovori #8 : Veljača 12, 2010, 09:25:23 prijepodne »
Da se vratim na temu.
Pristojno uređen SMF forum.
Slažem se s Farukom, i ja preferiram centrirane stranice.
Ja bih još dodao da bi mogao biti bolji odabir boja. Naročito mi smeta drečava zelena, koja odskače iz palete komplamentarnih boja.

Offline Admin

• Administrator
  • Novi član
« Odgovori #9 : Veljača 15, 2010, 08:38:58 prijepodne »
Evo onda prilike da saopštimo da se priprema "redesign" našeg dragog GIS foruma. Tako da pišite, komentirajte sve svoje želje, prijedloge i primjedbe u cilju da budemo još bolji, efikasniji i ljepši  :D

Pozdravlja Vas vaš GIS forum!

Offline jugajux

• Novi član
  • *
« Odgovori #10 : Ožujak 25, 2010, 06:20:34 poslijepodne »
Heej!!
Forum je extra, ima dosta toga sto mi ce mi valjati i u skoli a i u struci. Posto studiram Geodeziju i bas dosta se vrtimo oko GISa i GPSa.. doduse ja sam tek poceo ali u buducnosti ce mi sve vise valjati..

Nego imam jedno pitanjce ili ti molbicu.. Radim neki seminarski rad na temu "Eksploatacija i odrzavanje GISa"
Bili mi mogli malo pomoci, ako imate neki link, prezentaciju ili tako nesto da malo pogledam i procitam.

Pozdrav! JUGA  :)

Offline lidijaa

• Novi član
  • *
« Odgovori #11 : Prosinac 07, 2010, 09:45:31 poslijepodne »
Ja bih vas molila i da to meni propratite jer i ja imam seminarski trud za GIS sa proizvolnom temu a jos ne znam sta da pocnem jer sam pocetnik u ovu oblast. Izvinite na moj los jezik sa makedonskom mesanje
Hvala mnogo