Autor Tema: Georeferensiranje  (Posjeta: 18926 )

Offline Besim

• Mlađi član
  • **
Georeferensiranje
« : Travanj 24, 2007, 06:52:25 prijepodne »
Evo mene sa prvim konkretnim pitanjem o ovim georeferensiranim kartama

kako da znam da li je karta georeferensirana na CDu?
kako da znam koliko dobro je georeferensirana?
imaju li tu neka pravila?
kakva su iskustva drugih sa skeniranim kartma?
da li je bolje karte cuvati u TIF uli ECW formatu?
Kolika je velicina vasih karti, koristite li neku kompresiju?

znam da je ovo puno pitanja, ali nakupilo se.

Offline Elvir Ferhatbegovic

• Novi član
  • *
Georeferensiranje
« Odgovori #1 : Travanj 25, 2007, 08:09:49 prijepodne »
Ako je karta georeferensirana uz kartu mora postojati jos jedan fajl istog naziva sa jednom od ekstenzija : "tab" ili "tfw" (ovo su najcesce koristene ekstenzije) u kome su zapisane informacije o koordinatnom sistemu . U novije vrijeme postoji jos i rasterski format GeoTiff koji u jednom fajlu sadrzi i informacije o koordinatama.

Ocjena tacnosti georeferensiranja se radi prilikom samog procesa georeferensiranja i srednja kvadratna greska transformacije mora biti manja od 0.10 * R (gdje je R razmjera karte). Ako je karta vec georeferensirana naj jednostavniji nacin za provjeru preciznosti georeferensiranja je prelazak misem preko grida (koordinatne mreze) na karti i uporedjivanje sa stvarnim koordinatama.

TIF ili ECW?
Tif je naravno bolji, jer prilikom konverzije rastera u ECW dolazi do malog gubitka u kvaliteti (graficka tacnost ostaje ista), zavisno koji stepen kompresije koristite sto naravno utice i na velicinu samog fajla tako da ECW fajl moze biti i do 10 puta manji od TIF fajla. Ja najcesce koristim TIFF sa  PackBits kompresijom.

Offline Besim

• Mlađi član
  • **
Georeferensiranje
« Odgovori #2 : Travanj 25, 2007, 12:44:21 poslijepodne »
Hvala velika na informacijama.

sa koliko tacaka treba georeferensirati?
I u kojem softveru je najbolje raditi?

• Novi član
  • *
Georeferensiranje
« Odgovori #3 : Travanj 25, 2007, 01:05:22 poslijepodne »
Za katastarske potrebe obavezno je koristiti sve raspolozive tacke na planu (sve vidljive), sto znaci ako je u pitanju plan razmjere 1 : 1000 to su 54 tacke ili za 2500 to je 70 tacaka. Medutim za topografske karte ( tipa 10000 ili 25000) i sa manjim brojem tacaka postizemo odgovarajucu tacnost.
MapInfo ima prilicno jednostavan alat za goreferensiranje karata takode mislim da i WinGIS ima veoma dobar alat. Medjutim koliko je meni poznato ArcGIS ili ArcMAP jos niko ne koristi za georeferensiranje.

Offline Isak

• Novi član
  • *
Georeferensiranje
« Odgovori #4 : Travanj 25, 2007, 03:20:17 poslijepodne »
TIF ili ECW?
Tif je naravno bolji, jer prilikom konverzije rastera u ECW dolazi do malog gubitka u kvaliteti (graficka tacnost ostaje ista), zavisno koji stepen kompresije koristite sto naravno utice i na velicinu samog fajla tako da ECW fajl moze biti i do 10 puta manji od TIF fajla. Ja najcesce koristim TIFF sa PackBits kompresijom.

Buduci da se ovdje pominje kompresija karti, mene interesuje kakav je to program TIFF, pardon. Hocu reci znam sta je TIFF i kako utjece na karte, ali me interesuje kako se implementira u racunar i naravno kako funkcionise.

Offline Almir Karabegovic

• Mlađi član
  • **
  • Lokacija je bitna
    • Gauss - GeoInformacioni Sistemi
Georeferensiranje
« Odgovori #5 : Travanj 26, 2007, 11:19:06 prijepodne »
TIFF ili TIF (Tagged Image File Format) je format fajla za pohranjivanje slika ili rastera. Format je nastao sredinom 80-tih iz potrebe za jedinstvenim standardom fajla skeniranih slika. Prije toga je svaki proizvodjac skenera koristio svoj format.
U jedan TIFF fajl je moguce pohraniti vise slika i podataka ukljucujuci "tagove" u zaglavlju fajla. Takodje, moguce je spremiti vise slokeva ili stranica.
Za GIS korisnike, najvaznija osobina TIFF-a je lossless kompresija, odnosno kompresija bez gubitka.
Kakda govorimo o dvobitnim (crno bijelim) skenogramima, TIFF podrzava CCITT Group IV kompresiju, a za true color, preporucljiva je Packbits kompresija.

Sto se tice implementacije, detaljno je opisana na Adobeovom sajtu zadja revizija formata.

Offline MiroMan

• Mlađi član
  • **
Georeferensiranje
« Odgovori #6 : Travanj 27, 2007, 02:58:31 poslijepodne »
Mislim da je ECW bolji za satelitske snimke, jer se radi o velikim fajlovima. Ako pricamo o fojlovima od vise gigabajta, malo kompresije doro dodje, a i to su fotografije, pa se ne gubi mnogo.
MrSID i ECW su prakticno isti wavelet algoritam, ali razlicita implementacija.

Offline Besim

• Mlađi član
  • **
Georeferensiranje
« Odgovori #7 : Travanj 27, 2007, 03:17:15 poslijepodne »
A kakvo je georeferensiranje u AUTOCADu?

Offline Isak

• Novi član
  • *
Georeferensiranje
« Odgovori #8 : Travanj 27, 2007, 05:23:00 poslijepodne »
Sto se tice implementacije, detaljno je opisana na Adobeovom sajtu zadja revizija formata.

Hvala, odoh ovo iscitati, nadam se da cu skontati ^˛^.
Hvala jos jednom, sve najbolje za praznike, naravno svim posjetiteljima.

• Novi član
  • *
Georeferensiranje
« Odgovori #9 : Svibanj 03, 2007, 12:06:02 poslijepodne »
Mislim da je ECW bolji za satelitske snimke, jer se radi o velikim fajlovima. Ako pricamo o fojlovima od vise gigabajta, malo kompresije doro dodje, a i to su fotografije, pa se ne gubi mnogo.
Da slazem se, jer je fajl (raster) snimljen kao ECW daleko manji od istog u TIFF formatu a na kvaliteti se ne izgubi mnogo.

Offline Maksim Sestic

• Novi član
  • *
    • http://www.geoinova.com
Odg: Georeferensiranje
« Odgovori #10 : Listopad 19, 2007, 09:36:48 prijepodne »
Ovo je odgovor za Besima, u vezi georeferenciranja rasterskih podloga u AutoCAD-u. Postoji nekoliko programa koji se bave ovom problematikom, ali najbolje rezultate daju domaca resenja zbog specificnosti drzavnog koordinatnog sistema nasledjenog iz SFRJ. Takodje je bitno da obratis paznju koje vrste planova/karata se georeferenciraju, odn. na kojim su razmerama. U AutoCAD-u rezultat ovog procesa je ili georeferencirani TIF/JPG fajl + DWG fajl, ili GeoTIFF, odn. ECW fajl.

Autodesk Map 3D nudi resenje "manuelnog" georeferenciranja, prema popularnim matematickim modelima. Npr. moguce je uplaniti komad neke karte ili podloge koristeci N poznatih tacaka u drzavnom koordinatnom sistemu i referentne tacke na podlozi. Taj postupak se zove Rubbersheeting, odn. navlacenje (ili rastezanje) podloge na poznate tacke u "prostoru".

Pozdrav,
Maksim Sestic

Offline Besim

• Mlađi član
  • **
« Odgovori #11 : Listopad 26, 2007, 12:36:56 poslijepodne »
Gledao sam taj rubbersheeting u atocadu, ali on previse navlaci. cilj mu je da presjei budu u koordinatama, a sa ostalim sadrzajem sta bude. mislim da se moraju koristiti polinomalne metode 2 ili 3 reda, zavisno od kvalitete analogne karte

Offline Maksim Sestic

• Novi član
  • *
« Odgovori #12 : Listopad 29, 2007, 04:38:54 poslijepodne »
Da, to je problem klasicnog rubbersheeting-a :) Firma u kojoj radim se bavi razvojem slicnih specijalizovanih modula za Autodesk platforme i koriste se malo naprednije matematicke metode. U svakom slucaju, proverom izracunatog reziduala mimo pikira dolazi se do relativne tacnosti unutar odredjenog kvadranta. Sve u svemu, ukupna tacnost (za zadatu razmeru plana) zadovoljava zahteve koje postavlja geodetska struka.

Npr. ja tacnost georeferenciranog materijala jos proveravam uz pomoc dodatnih "vizuelnih" nacina:
- uporedjivanjem geodetskih, GPS-om snimljenih tacaka (preciznost 1cm, npr. TotalStation)
- preko digitalnog geodetskog plana, ako je raspoloziv
- preko digitalnog ortofoto snimka sa snimljenim markerima, u istoj razmeri
- ponekad kada bas nema nicega :) izvrsim reprojekciju u WGS84 i bacim na Google Earth

• Novi član
  • *
« Odgovori #13 : Listopad 31, 2007, 08:28:38 prijepodne »
Npr. ja tacnost georeferenciranog materijala jos proveravam uz pomoc dodatnih "vizuelnih" nacina:
- uporedjivanjem geodetskih, GPS-om snimljenih tacaka (preciznost 1cm, npr. TotalStation)
- preko digitalnog geodetskog plana, ako je raspoloziv
- preko digitalnog ortofoto snimka sa snimljenim markerima, u istoj razmeri
- ponekad kada bas nema nicega :) izvrsim reprojekciju u WGS84 i bacim na Google Earth

Sve gore pomenute metode provjere su uredu osim posljednje, treba uzeti u obzir cinjenicu da Google Earth nije nesto posebno precizan (tacnost manja od jednog metra). A kada je u pitanju DGP kod nas u vecini slucajeva nije dostupan. Tako da preporucujem bez obzira sta koristite za georeferensiranje (mislim na software), koristenje polinimalne metode transformacije 4 ili 5 stepena uz racunanje srednje kvadratne greske.
« Zadnja izmjena: Listopad 31, 2007, 08:45:52 prijepodne admin »

Offline Maksim Sestic

• Novi član
  • *
« Odgovori #14 : Listopad 31, 2007, 05:25:13 poslijepodne »
Potpuno se slazem, Google Earth za neka podrucja nema gotovo nista (npr. R=1:50000), dok za neka ima relativno sveze snimke s polovine 2006. god. (R=1:5000). Trenutno su u BiH dobro pokriveni Sarajevo i Banja Luka. Reprojekciju iz Gauss-Krueger-a u WGS84 je moguce napraviti relativno dobro, ali uz neke manje korekcije parametara transformacije.

Pozdrav,
Max.