Autor Tema: Najbolji GPS  (Posjeta: 21361 )

Offline MiroMan

• Mlađi član
  • **
Najbolji GPS
« Odgovori #15 : Srpanj 04, 2007, 09:30:31 prijepodne »
Imamo li mi kakav zakljucak ove teme, koji je GPS najbolji?
Ja imam eXplorist 600 i zadovaljan sam za svoje licne potrebe, ali jeli najbolji? Vjerovatno je razlicitim ljudima razlicit GPS najbolji. Ovdje su se spominjali eXploristi, MobileMapperi, ProMarci itd.

Offline Almir Karabegovic

• Mlađi član
  • **
  • Lokacija je bitna
    • Gauss - GeoInformacioni Sistemi
Najbolji GPS
« Odgovori #16 : Srpanj 04, 2007, 10:03:18 prijepodne »
Ako govorimo o Magellan GPS situacija je otprilike ovakva:

1. Treba vam GPS koji pokazuje koordinate tacnosti 2-3 metra, s kojim se nikada necete izgubiti i kojim mozete zabiljezite sve tacke koje su vam interesantne da ih mozete ponovo naci. Jeftin i pouzdan uredjaj. Definitivno eXplorist 210.

2. Malo ste zahtjevniji. Htjeli biste elektronski kompas i barometar, da se mozete navigirati i kada nemate pristup satelitima. Da mozete izracunati povrsinu na terenu, da imate neogranicenu memoriju putem SD kartica. I na kraju, zasto da ne, ekran u boji. eXplorist 600 je najbolji u klasi.

3. Ako ste GIS korisnik i zelite ponijeti dio projekta sa sobom na teren i logovati nove podatke, a zadovoljava vas tacnost u realnom vremenu 2-3 metra i podmetarska sa postprocesingom. Govorimo o MobileMapper Pro, sigurno najbolji odnos cijena kvalitet i najpodavaniji GPS uredjaj u BiH.

4. Ako vam se svidja funkcionalnost MM Pro, ali biste htjeli veliki touch screen (ekran osjetljiv na dodir), podmetarsku tacnost u realnom vremenu, 30 cm (subfoot) sa postprocesingom, bluetooth, Windows CE, Pocqet Word, snimanje i reprodukcija zvuka, mogucnost dodavanja standardnih WinCE aplikacija, i izbor mobilnog GIS software-a po zelji, onda govorimo o MobileMapper CE.

5. Ako vam se svidja funkcionalnost MobileMapperCE, ali biste zeljeli i geodetski uredjaj ili biste zeljeli samo geodetski uredjaj centimetarske tacnosti u postprocesingu, prava stvar za vas je ProMark3. Pogotovo je isplativ za firme koje imaju i geodete i GIS korisnike, jer ga mogu koristiti i jedni i drugi. Na primjer, u telekomu inzinjeri telekomunikacija ga mogu koristiti kao rucni uredjaj podmetarske tacnosti za projektovanje i prikuplajnje podataka o mrezi, dok ga geodeti mogu koristiti kao precizni GPS uredjaj za snimanje kablova u rovu.

6. Svidja vam se PM3, ali biste htjeli da citavo vrijem na terenu imate centimetarsku tacnost, bez potrebe za odlaskom u kancelariju. U tom slucaju za vas je ProMark3 RTK. Morate ga imati ako zelite raditi iskolcavanje.

7. Napredni ste profesionalni korisnik koji zeli imati sigurnu (L1+L2) podcentimetarsku tacnost na terenu na velikim udaljenostima (baseline 20 km) i mozete si priustiti, za vas je ZMax.

Offline Besim

• Mlađi član
  • **
Najbolji GPS
« Odgovori #17 : Srpanj 04, 2007, 11:03:34 prijepodne »
Ipak je promark3 vise geodetski uredjaj i na njega se ne moze instalirati gis koji hoces, nego samo onaj koji je vec dosao na njemu.
mobilemaper ce moze koristiti svaki gis softver, ali ne dolazi ni sa jednim nego se mora izabrati i dodatno kupiti
najbolje bi bilo kada bi mobilemaper dolazio sa ovim gisom sa promarka3, a onda ko hoce moze dokupiti pravi gis

• Mlađi član
  • **
  • Lokacija je bitna
Najbolji GPS
« Odgovori #18 : Srpanj 05, 2007, 09:18:22 prijepodne »
ProMark3 je robustan i profesionalni uredjaj, istovremeno nabildan ProMark2 (osluicno rjesenje za geodeziju) i nabildan MobileMapper Pro (odlicno rjesenje za GIS).
u pozadini radi Windows CE, ako izvadite bateriju naci cete i hologramsku naljepnicu Windows licence, ali su Windowsi zakljucani za korisnike, kako ne biste mogli nista pokvariti. Medjutim, sistem je otvoren za developere i moguce je dodati aplikaciju koja bude odobrena od starne Magellana.

MobileMapper CE je opet potpuno otvoren sistem, pa korisnik bira sta ce instalirati na njega.

Jasno mi je da mi mnogi korisnici zeljeli imati MM CE sa MobileMapping software-om, a izgleda da je to jasno i Magellan-u. Tako da ocekujemo novi proizvod koji ce biti iskljucivo za napredne GIS korisnike.

Offline MiroMan

• Mlađi član
  • **
Najbolji GPS
« Odgovori #19 : Srpanj 05, 2007, 10:40:40 prijepodne »
Znaci, neki zakljucak za najbolji Magellan GPS.

Najbolji za u dzep: eXplorist 600

Najbolji za GIS: MobileMapper CE

Najbolji za geodeziju: ProMark3 RTK

Offline Ahmed Vilic

• Novi član
  • *
    • http://www.gauss.ba
Najbolji GPS
« Odgovori #20 : Srpanj 09, 2007, 08:43:17 prijepodne »
Citirano od: FIC_zg
jel bi mogao postati na Magellan forumu http://www.topohr.com/forum/viewforum.php?f=31 proceduru kako radi topoHR na Mobilemaperu i eventualno staviti koju sliku ( ekrana Mobilemapera s topo kartom )

Evo napravio sam par fotografija TopoHR na MobileMapper Pro uređaju. Kod mene radi sve kako treba stim da karta se tek vidi kada zumiramo na 3,5 km inače se ne vidi. Detalji su potpuno isti kao i na Magellan eXploristu 600. Potrebeno je napometuti samo  da poslije ubacivanja SD kartice sa TopoHR potrebno je pritiskom na dugme MENI odabrati Seting>Select Map i tu uključiti da nam se kao detaljna karta uključi TopoHR ukoliko nije uključena. SLIKA1  SLIKA2  SLIKA3 Nadam se da ce vam ovo pomoći. Prijatan dan.

Offline FIC_zg

• Novi član
  • *
Najbolji GPS
« Odgovori #21 : Srpanj 10, 2007, 01:58:52 poslijepodne »
Zahvaljujem !!

Offline Besim

• Mlađi član
  • **
Najbolji GPS
« Odgovori #22 : Kolovoz 29, 2007, 02:02:41 poslijepodne »
Citirano od: MiroMan
Najbolji za u dzep: eXplorist 600

Izgleda da imamo konkurenciju u novom tritonu 2000.

• Mlađi član
  • **
  • Lokacija je bitna
Najbolji GPS
« Odgovori #23 : Kolovoz 29, 2007, 02:06:37 poslijepodne »
Bice tu jos promjena

Samo dok prodju godisnji odmori.