Autor Tema: software ili formula za konverziju koordinata iz stepena u metrički oblik  (Posjeta: 23619 )

Offline asterix

• Novi član
  • *
software ili formula za konverziju koordinata iz stepena u metrički oblik
« : Studeni 05, 2009, 12:04:47 poslijepodne »
Da li postoji neki software ili recimo formula kojom bih mogao izvrsiti konverziju koordinata iz stepena u metre ?

Offline geoservis

• Novi član
  • *
    • geoservis
Odg: software ili formula za konverziju koordinata iz stepena u metrički oblik
« Odgovori #1 : Studeni 12, 2009, 09:19:39 prijepodne »
Možeš da konvertujes iz krivolinijskog la, lo, h u X, Y, Z dekartov koord sistem

X=(N+h)*cosφ*cosλ

Y=(N+h)*cosφ*sinλ

Z=(N*(1-e2)+h)*sinφ

N - poluprečnik krivine po prvom vertikalu

a - velika poluosa

e2 - prvi numerički ekcentricitet

Offline srdr

• Novi član
  • *

Offline Bakir

• Novi član
  • *
« Odgovori #3 : Ožujak 26, 2010, 12:42:07 poslijepodne »
Pozdrav...
Muči me isti problem, znači konverzija koordinata iz stepeni u metrički oblik, međutim, ova formula mi nije pomogle, jer je ne razumijem, tačnije ne znam šta je poluprečnik krivine po prvom vertikalu, velika poluosa i prvi numerički ekcentritet. Ako neko može da mi objasni šta je to i na koji način izvršiti konverziju sa Gauss-K. projekcije.
Znam da je tema zastarila, ali se nadam da će mi neko izaći u susret pa odogovorit na moja pitanja.
Hvala unaprijed.

Offline cosmo_geo

• Novi član
  • *
« Odgovori #4 : Prosinac 08, 2010, 02:43:02 poslijepodne »
evo ti nesto u excelu
smo se mora paziti na unos
moras paziti koji je elipsoid i koji su njegovi parametri
evo ti i parametri Besselovog elipsoida, GRS80 i WGS84
valjda nisam zakasnio  ;D

Offline Spešl Van

• Novi član
  • *
  • Nije važno na čemu, nego šta pišeš.
« Odgovori #5 : Prosinac 09, 2010, 08:29:10 poslijepodne »
@Dževade

Na brzaka sam pogledao ovo u Excell-u, je li ovo mjerodavno za BiH, mislim kolika je tačnost ovih koordinata kada se transformišu.

Btw Je si li sam ovo ispisao u Excell-u ili si negdje preuzeo?

Offline cosmo_geo

• Novi član
  • *
« Odgovori #6 : Prosinac 10, 2010, 01:47:57 poslijepodne »
ovo je preuzeto sa interneta, testirano je, i mjerodavno je za BiH, s tim da treba samo unijeti parametre Besselovog elipsoida. Formule za konverziju (ne transformaciju) geodetskih koordinata Fi i L i elipsoidne visine u kartezijeve X, Y i Z su univerzalne. I u Americi i u Bosni se iste formule, samo je stvar u parametrima elipsoida.
Tačnost rezultata zavisi od toga na koju decimalu se date geodetske koordinate i visina. Veći broj decimala znači veću tačnost kartezijevih koordinata.
Što se tiče transformacije, recimo iz ETRS89 u naš koordinatni sistema, noraju se unijeti transformacijski parametri, i onda se klasičnom 7 parametarskom transformacijom dobiju kartezijeve koordinate u našem sistemu, koje opet treba konvertovati u geodetske, a geodetske u tzv. grid odnosno y,x i H.
Ja imam transformacijske parametre za Sarajevo, i ako nekom treba samo neka javi.

Offline Spešl Van

• Novi član
  • *
« Odgovori #7 : Prosinac 10, 2010, 05:52:43 poslijepodne »
U kojem su datumu google mape? Postoji li način da se očitane koordinate fi i L  te transormišu u naš DKS u BiH? Koja bi to bila tačnost? Koliko u BiH ima referentnih GPS tačaka, kako su raspoređene (koji gradovi) i kako preuzeti ta mjerenja?

Da ne pretjeram sa pitanjima, molio bih odgovor na predhodna ako je nekom poznato.

@Dževade, zahvaljujem na odgovoru. Kako bi mogli izračunati parametre za neko drugo mjesto (grad) u BiH?

Offline cosmo_geo

• Novi član
  • *
« Odgovori #8 : Prosinac 13, 2010, 09:07:49 prijepodne »
google mape su u WGS84 koordinatnom sistemu (UTM projekcija). Moguće je očitane Fi i L transformisati u DKS BiH pomoću transformacijskih parametara koji se koriste u hrvatskoj. Kolika je tačnost toga ne znam. Evo u prilogu parametara.

Offline cosmo_geo

• Novi član
  • *
« Odgovori #9 : Prosinac 13, 2010, 09:14:11 prijepodne »
U BiH trenutno nema razvijene GPS mreže permanentnih stanica, ali je realizacija tog projekta u toku, i valjda ce se brzo zavrsiti  ;D. (http://www.rgurs.org/dokumenti/SRPOS%20dizajn%20mreze.pdf)
Parametri za neki drugi grad bi se mogli izracunati samo ako se u tom gradu nalazi dovoljan broj tačaka koje imaju koordinate u oba koord. sistema (minimalno 3 tacke). Trenutno u nekoliko gradova u BiH postoje razvijene geodetske mreze i određeni parametri (Bihac, Mostar, Zavidovici, Gradacac, Gracanica, Kiseljak ...). Ti podaci se mogu naci u entitetskim geodetskim upravama.

Offline Spešl Van

• Novi član
  • *
« Odgovori #10 : Prosinac 13, 2010, 08:43:42 poslijepodne »
Hvala lijepa.  :)